Dijital Pazarlama Nedir, Nerelerde Kullanılır, Teknikleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, ürün ve hizmet tanıtımlarının dijital ortamlarda yapılmasını kapsayan ve kapsamlı anlatımı olan bir terimdir. İnternetin gücü ile ticaret ve pazarlama anlayışının değişmesi, dijital pazarlamayı doğurmuştur. Geleneksel medyaya göre daha avantajlı ve tercih edilme oranı daha yüksektir. Günümüzde de en geniş ve en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %82’si aktif olarak internet kullanmakta bu da güncel satış tekniklerindeki farkı ortaya koymakta. Dijital pazarlama doğru müşteri kitlesine daha hızlı ulaşmayı ve tüm ürün seçeneklerinin gösterilmesi sağlar. Birçok markanın fiziki olarak mağaza açmadan satış yapmasını sağlar. Bu da kira, personel giderlerinin olmamasını, maliyetlerin azalmasını ve müşteriye daha uygun fiyatlar sunulmasını sağlar.

Nerelerde Kullanılır?

  • İnternet sitelerinde
  • Online broşür ve katalogları
  • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde
  • İnfografiklerde
  • Online PR çalışmaları
  • Etkileşimli araçlarda
  • Blog postlarında
  • Sosyal medya kanallarında

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

İçerik Pazarlama Teknikleri

Gerçek bir kitle oluşturmak ve potansiyel müşterileri çekmek için oluşturulan bir yöntemdir. Açık mesaj içeren her şey içerik olabilir; haberler, dikkat çekici resimler, videolar.. İçerik pazarlama farklı tüketici grupları için hikayeniz veya mesajınız için daha geniş kitlelere ulaşabilmenize büyük bir olanak sağlar.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya, eş zamanlı olarak hedef kitleyle iletişim kurmak için en iyi pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Facebook, Instagram, Linkedin, Pinterest, Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için içerik oluşturma eylemidir. Marka bilinirliğini ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması kullanılabilir.

Web Sitesi Pazarlama

Siteye ilgi çekmek için bir internet sitesinin yapabileceği bir stratejidir. Amaç, bir şirketin ürün veya hizmetleriyle ilgilenebilecek kişileri çekmektir. Bir siteye daha çok ilgi gelmesi, daha fazla fırsat anlamına gelmektedir.

 Influencer Marketing

Influencer ya da içerik üreticisi, sosyal medyanın en etkili kişilerindendir. Bu yöntemle influencerlar ile iş birliği yaparak ürün tanıtımı yapılır. Ürünün içerik üreticisinin hedef kitlesiyle örtüşmesi reklamın etkili olması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Projenizle ilgili size teklif vermeye hazırız. İletişim bilgilerinizi ekleyin, size hemen ulaşalım.