Flutter Nedir?

Flutter, 2017 yılının Mayıs ayında Google tarafından geliştirilmiştir. Android, iOS ve web için hazırlanan uygulamaları tek bir araç takımı üzerinden, tek bir kod tabanı üzerinden farklı işletim sistemi ve cihazlara uygun uygulama geliştirmenizi sağlar. Flutter ile kamera, konum, internet ve depolama gibi ihtiyaçları karşılayan uygulamalar geliştirmek mümkündür. Flutter ile yazılım geliştirmesi yapabilmek için Dart adında bir programlama dili kullanılır. Dil Google tarafından Ekim 2011’de oluşturulmuş, her geçen yıl kendini geliştirerek yoluna devam etmiştir. 

Dart Programlama Dili

Dart, ön uç (frontend) geliştirmeye odaklanır ve mobil ve web uygulamaları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Hot Reload özelliği sayesinde kod üzerinde yaptığınız değişikliği hızlıca uygulama üzerinde görebilirsiniz. Buda yazılım geliştirme sürecini hızlandırır. 

Değişkenlerin veri türlerini açıkça belirtmeleri gerekmez. Ancak, bir fonksiyon oluşturduğunuzda parametrelerin veri türlerinin belirtilmiş olması gerekir. Her uygulamanın bir main () işlevi vardır ve hiçbir şey döndürmediğini belirtmek için void anahtar sözcüğüne sahiptir.

Biraz programlama bilginiz var ise, Dart yazılı bir nesne programlama dilidir. Dart’ın sözdizimini JavaScript’e benzer. 

Flutter öğrenmek için bir çok neden vardır. Mobil uygulamaları onunla geliştirmek çok kolaydır. Hot-Reload özelliği sayesinde kod üzerinde yaptığınız değişikliği aynı zamanda uygulamanız üzerinde görebilirsiniz. Bu özellik yazılım geliştirme sürecini ciddi şekilde hızlandırır ve üretkenliğinizi arttırır. Flutter kullanan büyük bir topluluk vardır. Buda bir sorun yaşadığınızda aradığınız yardımı çok kolay şekilde bulabileceğiniz anlamına geliyor.  Eğer mobil uygulama geliştirme konusunda kendinizi geliştirmek istiyor iseniz Flutter doğru bir başlangıç olacaktır. Flutter ile markanıza bağımsız bir kullanıcı ara yüzü oluşturmada tam özgürlük sağlanmaktadır. Hızlı öğrenebilme, büyük bir topluluk desteği ve sağladığı bir çok yararlı özellik sayesinde Flutter ile projelerinizi hızlıca hayata geçirebilirsiniz. 

Flutter Kullanım Alanları Nelerdir?

Bireysel ve Kurumsal İhtiyaçlar: Çözüm odaklı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Düşük maliyet ve yüksek performans ile mobil blog ya da geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayan hizmetler oluşturur.

E – Ticaret: Markalarınızı daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına tercih edilir. Düşük maliyetli ve işlevsel bir mobil uygulamadır. Mağazanızı sektörünüze ve ihtiyaçlarınıza özel olarak geliştirebilirsiniz.

Oyun: Kazanç elde etmek ve mobil oyun geliştirmek istiyorsanız Flutter tam da size göre.

Eğitim: Eğitim alanında bir mobil uygulama sahibi olmak istiyorsanız hem Android hem de IOS markette olmak sizin için yüksek maliyetli olabilir. Flutter ile iki işletim sisteminde de yüksek performansla yer alabilirsiniz.

Flutter Kullanmanın Avantajları:

  • Minimum koda maksimum yanıt.
  • Gerçek zamanlı önizleme.
  • Estetik, hızlı, üretken ve açık kaynak kodlu yapı.
  • Performans ve kararlılık. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Projenizle ilgili size teklif vermeye hazırız. İletişim bilgilerinizi ekleyin, size hemen ulaşalım.