JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir?

JavaScript dili 1995 yılında Netscape şirketinde çalışan Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir. İlk çıktığı yıllarda o döneme ait tarayıcıların büyük bir kısmı JavaScript dilini yorumlayamıyordu. Bu durumda sorunlara yol açıyordu. Ancak JavaScript dili Eich tarafından geliştirilmeye devam edildi. Brendan Eich o dönemlerde  Mozilla Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf günümüzde hala JavaScript dilini geliştirmeye devam etmektedir. 

JavaScript, web programlama alanında yaygın olarak kullanılan dinamik bir programlama dilidir. Dinamik ve etkileşimli web sayfaları geliştirmeye yardımcı olur. JavaScript, metin düzenleyici gibi basit bir araçla yazılabilen kodlardan oluşur. Öğrenmesi en kolay programlama dillerinden biridir. Başlangıçta web sayfalarını hayata geçirmek için oluşturulmuştur. Günümüzde oyun ve mobil uygulama geliştirmek içinde sıklıkla tercih edilir.

JavaScript dili ile neler yapılabilir?

HTML kaynak kodlarına müdahale edilebilir, form gönderme yapılabilir, ziyaretçiye mesaj verilebilir. Kısaca açıklamak gerekirse Javascript dili ile internet siteleri dinamik bir yapıya kavuşabilir.

JavaScript Ne İçin Kullanılır?

JavaScript, dosyaları indirmek, yüklemek ve uzak sunuculara istek göndermek gibi işlevlere sahiptir. Bilgisayar veya akıllı telefon kullanmış olan herkes JavaScript’i deneyimlemiştir, neredeyse tüm akıllı telefonlar bu programlama diliyle oluşturulan uygulamaları kullanır.

Kullanıcı eylemleri için özelleştirilmiş açılır pencereler ve mesajlar göstermenize olanak tanır.

Dokunmatik ekran basışları, imleç hareketleri, fare tıklamaları, kaydırmalar ve klavye girişi yoluyla bir kullanıcının aktif veya pasif olduğunu algılayabilir.

JavaScript, rakipleri ile kıyaslandığında çok önemli avantajlara sahiptir.

  • Öğrenilmesi çok kolay bir yazılımdır.
  • Hatalar çok kolay bir şekilde tespit edilebilir, çözüm geliştirebilirsiniz.
  • Diğer yazılım dillerine nazaran çok daha hızlıdır.
  • Dinamik web sitelerinin insanların hayatına dâhil olması sağlanır.
  • Web tabanlı mobil uygulamaların yapılması sağlanabilir.
  • Sitede hareket eden küçük çaplı oyunlar yaratılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Projenizle ilgili size teklif vermeye hazırız. İletişim bilgilerinizi ekleyin, size hemen ulaşalım.