Nöropazarlama (neuromarketing) nedir?

İngilizce Neuromarketing anlamına gelen nöropazarlama bir pazarlama tekniğidir. Nöropazarlama insan beynindeki satın alma algısını baştan sona inceleyerek ortaya çıkan sonuçlardan bir pazarlama stratejisi geliştirme tekniğine denir.  Nöropazarlamada insan beyninin pazarlama uyaranlarına verdiği tepkileri ölçülür ve elde edilen veriler, tüketicinin hangi düşünceyle hareket ettiğini anlamak için kullanılır. Bu doğrultuda bilişsel faktörler göz önüne alınarak en iyi pazarlama stratejisi geliştirilir.

Nöropazarlama Nasıl Çalışır?

Nöropazarlamayı uygulamaya geçirmeden önce hangi türünü kullanacağımızı belirlememiz gerekir. Elektroensefalografi (EEG) ve Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) olmak üzere temel iki yöntem bulunur. EEG yönteminde kişinin kafasına elektrotlar yerleştirilerek beyin dalgaları ölçülür. Araştırma yapılan insanlarda heyecan, mutluluk, üzüntü, öfke gibi duygular elektrotlar aracılığı ile izlenerek bu duyguların nedenleri çözümlenmeye çalışılır. Diğer yöntemde yani fMRI’da ise beyindeki kan akışı takip edilir. Araştırma yapılan insanlara görsel ve ses ile ilgili verilen ipuçlarına cevap verirken güçlü mıknatıslar sayesindeki beyindeki kan akışının takibi sağlanır. Bu yöntem sayesinde beynin derin bölgelerine erişilerek insanların gerçek anlamda tepkilerini nasıl verdikleri anlaşılmaya çalışılır.

Nöropazarlama Örnekleri Nelerdir?

Nöropazarlamanın tüketicileri nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, uygulamanın çeşitli örneklerine bakmakta yarar var. Her marka ya da ölçülecek her durum için farklı nöropazarlama teknolojilerinden yararlanılabilir. Örneğin FritoLay markası kadınlara en çok hangi tür ambalajın çekici geldiğini belirlemek için nöropazarlamayı kullandı. Şirket, ön yüzü sağlıklı malzemelerle yapılan ambalajların kadınlarda daha iyi bir tepki uyandırdığı sonucuna vardı ve sonuç olarak, Frito-Lay’in atıştırmalıklarındaki doğal malzemeleri öne çıkarmak için ambalajı sos veya baharat resimlerini gösterecek şekilde yeniden tasarladı.

Nöropazarlama’nın Avantajları Nelerdir?

  • Poster, logo, paket ya da reklam içeren herhangi bir şeye baktığınızda buna etki hazırlama adı verilir. Nöro teknikler ile ölçülebilen fikirler sayesinde logo, poster ya da afişlere müşterileri tetikleyebilecek kavram ve duygular eklenebilir.
  • Markalar, geleneksel araştırmaya göre farklı bir bakış açısı sağlayan bu tekniği tercih edebilir.
  • Markalar nöropazarlama sayesinde başarısızlıklarını azaltarak başarılarını olumlu yönde artırmaya yardımcı olabilir.
  • Müşterilerin gerçek zamanlı olarak anlık tepkilerini yakalayabildikleri için cevaplanması imkansız olan sorular hakkında fikir sahibi olunabilir.
  • Müşteriler bilinç durumunda kaldıklarında beyin, beyin bilincini kontrol edemez ve müşteriler yalan söyleyemez. Ürüne gerçek tepkiler verileceği için güvenilir veriler elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Projenizle ilgili size teklif vermeye hazırız. İletişim bilgilerinizi ekleyin, size hemen ulaşalım.